







Keeway Sixties 300i
$3,208.2 • By Keeway
Keeway Sixties 300i price in United States starts from $3,208.2.
- Share
$3,208.2
Ex-Showroom PriceFeatures
- Petrol, 278.2 cc Engine
- Alloy Wheels
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- Belt Drive
- 140 mm Ground Clearance
Keeway Sixties 300i Specs
Group: $275,000 to $325,000
- Petrol, 278.2 cc Engine
- Alloy Wheels
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- Belt Drive
- 140 mm Ground Clearance
General
| Model | Sixties 300i |
| Colors | Matte Light Blue, Matte Grey, Matte White |
| Automotive Battery Details | Maintenance Free |
| Warranty Details | 2 years |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Single Cylinder, Liquid-Cooled, 4-Valve |
| Engine Displacement | 278.2 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Maximum Power | 18.44 bhp @6500 RPM |
| Maximum Torque | 23.5 Nm @5750 RPM |
| Transmission Type | Automatic (CVT) |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 75 mm |
| Stroke | 63 mm |
| Compression Ratio | 11:01 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Clutch Type | Automatic Clutch |
| Number Of Spark Plugs | 1 |
Performance Details
| Top Speed | 120 km/h |
| Acceleration Details | 0 to 80 in 7.99 Sec |
| Braking Details | 60 to 0 in 17.53 meter |
| Fuel Tank Capacity | 10 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Hydraulic |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 230 mm (Front), 220 mm (Rear) |
| Caliper Front | 2 Piston |
| Caliper Rear | 2 Piston |
| Frame Details | Underbone Frame |
Body Design Details
| Kerb Weight | 146 kg |
| Length | 2080 mm |
| Width | 720 mm |
| Height | 1170 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheel Base | 1455 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 790 mm |
| Seat Details | Split |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 - 12 |
| Tyre Size Rear | 120/70 - 12 |
| Wheel Size Front | 12 inch |
| Wheel Size Rear | 12 inch |
Comfort and Convenience Details
| Idle Start/Stop System | Yes, Self |
| Side Stand | Yes |
| Centre Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Extra Features | Under Seat Storage |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Dual Channel |
| Kill Switch | Yes |
| Extra Features | Hazard Warning Switch |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Projector Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Analog |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Fuel Consumption Indicator | Yes |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Additional Features | Hazard Warning Indicator |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Semi Digital |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Scooters
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























