

Apple Watch Series 6 40 mm (GPS + Cellular)
$499.99 • Out Of Stock • By Apple
Apple Watch Series 6 40 mm (GPS + Cellular) is a Watch OS Smartwatch. It has a 1.57 inches display. It tracks Heart Rate, SpO2, Altitude, Sleep and Step Count. It has a up to 18 hours of battery backup. Notable features include GPS, Wi-Fi, Voice Calling, Always On Display and 50 m Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$499.99
Search
Apple Watch Series 6 40 mm (GPS + Cellular) price in United States is $499.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS
- Voice Calling
- 32 GB Inbuilt
- 1.57 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
OUT OF STOCK
Apple Watch Series 6 40 mm (GPS + Cellular) Specs
Group: $400 to $600
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS
- Voice Calling
- 32 GB Inbuilt
- 1.57 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
General
| Brand | Apple |
| Model Name | Watch Series 6 GPS + Cellular |
| Sim | Yes, eSim |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, Strap, 1m Magnetic Charging Cable, User Manual |
Design and Body
| Weight | 30.5 g |
| Material | Aluminum with Ceramic and sapphire crystal back |
| Shape | Rectangle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Dust Proof | Yes, IP6X |
Display
| Type | Color LTPO OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.57 inches |
| Resolution | 324 x 394 pixels |
| PPI | 324 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Features | Retina display, 1000 Nits Brightness |
Memory
| Inbuilt Memory | 32 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 4 802.11n |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| GPS | Yes |
Extra
| Gesture Control | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
Technical
| OS | Watch OS |
| Compatible OS | iOS |
| CPU | S6 Processor with W3 (Apple Wireless Chip) U1 Chip (Ultra Wideband) |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 18 hours |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Blood Oxygen Sensor, Electrical Heart Sensor, Optical Heart Sensor (2nd Gen) |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Apple Watch Series 6 40 mm (GPS + Cellular) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mm
Samsung Galaxy Watch 4 Classic Bluetooth 46mm vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)
Garmin Venu Sq 2 Smartwatch vs Garmin Lily 2 Active SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












