

Apple Watch Ultra 2
$730.25 • View Prices • By Apple
Apple Watch Ultra 2 is a 4G Smartwatch. It has a 1.93 inches display. It tracks Heart Rate, SpO2, Blood Pressure, Body Temperature and Altitude. It has a up to 1.5 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Voice Calling and Wireless Charging.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple Watch Ultra 2 price in United States is $730.25. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- 3G, 4G, VoLTE
- Voice Calling
- 2 GB RAM, 64 GB Inbuilt
- 1.93 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
Apple Watch Ultra 2 Specs
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- 3G, 4G, VoLTE
- Voice Calling
- 2 GB RAM, 64 GB Inbuilt
- 1.93 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
General
| Country of Origin | China |
| Brand | Apple |
| Model Name | Watch Ultra 2 |
| Sim | Yes, eSim |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, Strap, Magnetic Fast Charging USB-C Cable, User Manual |
Design and Body
| Weight | 61.4 g |
| Material | Titanium |
| Shape | Rectangle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 100 m |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color LTPO OLED |
| Touch | Yes, Multi Touch |
| Size | 1.93 inches |
| Resolution | 410 x 502 pixels |
| PPI | 326 ppi |
| Features | Always-On Retina Display, up to 3000 Nits Brightness |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Inbuilt Memory | 64 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| GPS | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Extra Features | Crash Detection, Blood Glucose Level Monitoring, Fall Detection, Dust Resistant IP6X Certification, Dual Speaker, Three-Microphone Array, EN13319 Recreational Scuba Diving to 40m, Tested to MIL-STD 810H, Double Tap Gesture to receive and end the call, Precision Finding for iPhone |
Camera
| Flash | Yes, Screen Flash |
Technical
| OS | WatchOS 10 |
| Compatible OS | iPhone Xs or later, including iPhone SE (2nd generation or later), with iOS 18 or later |
| CPU | S9 SiP with 64-bit Processor |
| GPU | PowerVR |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Battery Backup | 1.5 days |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer, VO2max, ECG |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Apple Watch Ultra 2 Prices
16% (price increased by $119 in one month)
Apple Watch Ultra 2 Price History
You can check the price history of Apple Watch Ultra 2 below. The current price is $730.25. Over the past month, there has been a increase of $119 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch
Enomir 208BT Smartwatch vs Garmin Fenix E Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













