


beatXP Vega X Smartwatch
$40.54 • View Prices • By beatXP
beatXP Vega X Smartwatch price in United States starts from $40.54.
- Share
$40.54
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bluetooth 5.2
- Bluetooth Calling
- 1.43 inches Touch Display
- Water Resistant, 1.5 m, IP68
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
beatXP Vega X Smartwatch Specs
Group: $3,500 to $4,500
- Bluetooth 5.2
- Bluetooth Calling
- 1.43 inches Touch Display
- Water Resistant, 1.5 m, IP68
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | beatXP |
| Model Name | Vega X |
| Sim | No |
| Sales Package | Smartwatch, Charging Cable, User's Manual, Warranty Card, Offer Card, Features Card, Stickers |
Design and Body
| Material | Silicone, Stainless Steel |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 1.5 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| PPI | 461 ppi |
| Features | 60Hz Refresh rate, Always, On Display, Curved Display |
Memory
| Card Slot | No |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Voice Calling | No |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| VoLTE | No |
Extra
| NFC | No |
| Extra Features | AI Voice Assistant, 100+ Sports Mode, 100+ Watch Faces, |
Camera
| Camera | No |
Technical
| Compatible OS | Android & iOS |
Battery
| Battery Capacity | 330 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 7 days |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| StandBy Time | 15 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Stress Tracking |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
beatXP Vega X Smartwatch Price History
You can check the price history of beatXP Vega X Smartwatch below. The current price is $3,899. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm vs Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mm
Amazfit Active 2 Smartwatch (Premium) vs Amazfit Bip 6 Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Amazfit Bip 6 Smartwatch vs Amazfit Balance SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












