




Garmin Approach J1 Smartwatch
$299.99 • View Prices • By Garmin
Garmin Approach J1 Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.2 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Altitude and Sleep. It has a up to 10 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Always On Display and 5 ATM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Garmin Approach J1 Smartwatch price in United States is $299.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Bluetooth, GPS, NFC
- 4 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
Garmin Approach J1 Smartwatch Specs
Group: $200 to $400
- Bluetooth, GPS, NFC
- 4 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Garmin |
| Model Name | Approach J1 |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Watch, USB-C charging/data cable, Documentation |
Design and Body
| Weight | 29 g |
| Material | Anodized aluminum Bezel |
| Strap | 20mm Elastic fabric hook and loop |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5 ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 390 x 390 pixels |
| PPI | 283 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Chemically Strengthened Glass |
Memory
| Inbuilt Memory | 4 GB |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | Built for Golf, Walking, Running, Cycling, 43,000+ Preloaded Courses |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
Battery
| Battery Backup | 10 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Pulse Ox |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Garmin Approach J1 Smartwatch Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Garmin Approach J1 Smartwatch Price History
You can check the price history of Garmin Approach J1 Smartwatch below. The current price is $299.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Smartwatches for Kids Price ListSmartwatches With SIM SupportSmartwatches With Heart Rate MonitorSmartwatches With Blood Pressure MonitorGoogle Smartwatches Price List in United StatesSamsung Smartwatches Price List in United StatesMediatek Dimensity 8400 Ultra Mobile PhonesIntel Core i7 Laptops Price List
Compared With

Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Fenix 5 Plus Smartwatch
Amazfit Active 2 Smartwatch (Premium) vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic Bluetooth 46mm
Samsung Galaxy Watch 8 Classic LTE vs Huawei Watch GT 6 Pro
Ticwatch Pro 5 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Samsung Galaxy Watch 8 Classic LTE vs Samsung Galaxy Watch UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















