

Garmin Approach S42 Smartwatch
$299.99 • Out Of Stock • By Garmin
Garmin Approach S42 Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.2 inches display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Altitude and Sleep. It has a up to 10 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC and 5 ATM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Garmin Approach S42 Smartwatch price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Bluetooth, GPS, NFC
- 64 MB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
OUT OF STOCK
Garmin Approach S42 Smartwatch Specs
Group: $200 to $400
- Bluetooth, GPS, NFC
- 64 MB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Garmin |
| Model Name | Approach S42 |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Approach S42, USB-C charging/data cable, Documentation |
Design and Body
| Weight | 43 g |
| Material | Metal |
| Strap | 20mm Silicon |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5 ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color Sunlight-visible, transflective memory-in-pixel (MIP) |
| Touch | Yes |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels |
| PPI | 283 ppi |
| Glass Type | Chemically Strengthened Glass |
Memory
| Inbuilt Memory | 64 MB |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Extra Features | 43,000+ pre-loaded golf courses, Club recommendations based on wind speed, Green view, Pinpointer, Hazard view, Distance to green, Swing data |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
Battery
| Battery Backup | 10 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Pulse Ox |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Womens Health Tracker |
Garmin Approach S42 Smartwatch Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) vs Apple Watch Series 8 41mm (GPS)
Samsung Galaxy Watch 8 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













