



Garmin Fenix 5X Plus Smartwatch
$581.99 • Out Of Stock • By Garmin
Garmin Fenix 5X Plus Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.2 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Altitude and Sleep. It has a up to 20 days of battery backup. Notable features include GPS, Wi-Fi and 10 ATM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$581.99
Search
Garmin Fenix 5X Plus Smartwatch price in United States is $581.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 16 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
OUT OF STOCK
Garmin Fenix 5X Plus Smartwatch Specs
Group: $500 to $700
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 16 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10 ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Garmin |
| Model Name | Fenix 5X Plus |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, Charging Unit, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 96 g |
| Material | Stainless steel or titanium Bezel with Fiber-reinforced polymer Case |
| Strap | 26mm Silicon, leather or titanium |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 100 m |
| Water Resistant Certificate | 10 ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels |
| PPI | 169 ppi |
| Glass Type | Domed sapphire crystal |
Memory
| Inbuilt Memory | 16 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | Multiple Activity Modes |
Technical
| OS | Garmin OS |
| Compatible OS | Android & iOS |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 20 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
Garmin Fenix 5X Plus Smartwatch Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4C Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Amazfit Balance Smartwatch vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)
Garmin Instinct E Smartwatch 40mm vs Garmin Forerunner 265 Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Doogee Anywise W1 Pro SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














