



Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch
$739.95 • View Prices • By Garmin
Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.4 inches display. It tracks Heart Rate, SpO2, Blood Pressure, Body Temperature and Altitude. It has a up to 1.22 months of battery backup. Notable features include GPS, Wi-Fi and 10 ATM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch price in United States is $739.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 32 GB Inbuilt
- 1.4 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10 ATM
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 1.22 months Battery
Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch Specs
Group: $600 to $900
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 32 GB Inbuilt
- 1.4 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10 ATM
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 1.22 months Battery
General
| Brand | Garmin |
| Model Name | Fenix 7X Pro Sapphire Solar |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, Charging Base, User Manual |
Design and Body
| Weight | 89 g |
| Material | Titanium Bezel with Fibre-reinforced Polymer |
| Strap | 26mm Silicone |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 100 m |
| Water Resistant Certificate | 10 ATM |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 1.4 inches |
| Resolution | 280 x 280 pixels |
| PPI | 283 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Glass Type | Power Sapphire |
| Features | Transflective memory-in-pixel (MIP) Display |
Memory
| Inbuilt Memory | 32 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| Call Features | Reject Calls, Answer Calls |
Extra
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | Multi Sports Mode, Gaming, Boating Features, Kids Activity Tracker |
Technical
| Compatible OS | Android and iOS |
Multimedia
| Music | Yes |
Battery
| Battery Type | Lithium ion |
| Battery Backup | 1.22 months |
| StandBy Time | 1.15 months |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Health & Wellness Monitoring |
Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch Prices
13% (price increased by $94 in one month)
Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch Price History
You can check the price history of Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Smartwatch below. The current price is $739.95. Over the past month, there has been a increase of $94 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Fenix 5 Plus Smartwatch
Ticwatch Pro 5 Smartwatch vs Xiaomi Watch 2 Pro
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















