Google Pixel Watch 2 WiFi
$206.99 • View Prices • By Google
Google Pixel Watch 2 WiFi is a Smartwatch. It has a 1.2 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Altitude and Sleep. It has a 306 mAh. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Bluetooth Calling and Always On Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Google Pixel Watch 2 WiFi price in United States is $206.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 2 GB RAM, 32 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
Google Pixel Watch 2 WiFi Specs
Group: $150 to $250
- Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 2 GB RAM, 32 GB Inbuilt
- 1.2 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
General
| Brand | |
| Model | Pixel Watch 2 |
| Sim | No |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Google Pixel Watch 2, Watch Band, USB-C Magnetic Charging Cable, Quick Start Guide |
Design and Body
| Weight | 36 g |
| Material | 100% Recycled Aluminium |
| Strap | Fluoroelastomer with soft-touch coating |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes, Multi Touch |
| Size | 1.2 inches |
| Resolution | 384 x 384 pixels |
| PPI | 320 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Custom 3D Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | 1000 nits brightness, Always-on display, DCI-P3 color |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Inbuilt Memory | 32 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n 2.4 GHz |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | GPS with GLONASS, BeiDou, Galileo, Quasi-Zenith Satellite, Type C Fast Charging |
Technical
| OS | Wear OS 4.0 |
| Compatible OS | Android, iOS |
| CPU | Snapdragon W5 Gen 1 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 306 mAh |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Charging Time | 1.25 hours |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes, Multi-path |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes, Skin Temperature Sensor |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer, Electrical sensor to measure skin conductance (cEDA) for body response tracking, ECG, Magnetometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Google Pixel Watch 2 WiFi Prices
12% (price increased by $26 in one month)
Google Pixel Watch 2 WiFi Price History
You can check the price history of Google Pixel Watch 2 WiFi below. The current price is $206.99. Over the past month, there has been a increase of $26 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch vs Huawei Watch GT 6
Samsung Galaxy Watch 7 Bluetooth 44mm vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic LTE 46mm
Samsung Galaxy Watch 6 LTE 40mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Doogee Anywise W1 Pro Smartwatch vs Noise NoiseFit Endeavour Pro Smartwatch
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















