

Huawei Watch GT 2 Pro ECG Smartwatch
$260.43 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Watch GT 2 Pro ECG Smartwatch price in United States starts from $260.43.
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$260.43
Search
Features
- Bluetooth 5.1, GPS
- Bluetooth Calling
- 32 MB RAM, 4 GB Inbuilt
- 1.39 inches Touch Display
- Water Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
OUT OF STOCK
Huawei Watch GT 2 Pro ECG Smartwatch Specs
Group: $22,500 to $27,500
- Bluetooth 5.1, GPS
- Bluetooth Calling
- 32 MB RAM, 4 GB Inbuilt
- 1.39 inches Touch Display
- Water Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Huawei |
| Model Name | Watch GT 2 Pro ECG |
| Sim | No |
| Sales Package | Watch x 1, Charging Cradle x 1, User Guide & Safety Information & Warranty Card x 1 |
Design and Body
| Dimensions | - |
| Weight | 52 g |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes, 5 ATM Water-resistant |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes, Multi Touch |
| Size | 1.39 inches |
| Resolution | 454 x 454 pixels |
| PPI | 462 ppi |
Memory
| RAM | 32 MB |
| Inbuilt Memory | 4 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
| 3G | No |
| 4G | No |
Extra
| NFC | No |
| Extra Features | 200+ Watch Faces, 100+ Workout Modes, Stress Monitoring |
Camera
| Camera | No |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
| CPU | Kirin A1 |
Multimedia
| Music | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Battery Backup | 14 days |
| Fast Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Accelerometer Sensor, Gyroscope Sensor, Geomagnetic Sensor, Optical Heart Rate Sensor, Air Pressure Sensor |
| Extra Features | Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Garmin Instinct E Smartwatch 40mm vs Enomir 208BT Smartwatch
Google Pixel Watch vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic Bluetooth 46mm
Garmin Swim 2 Smartwatch vs Garmin Lily 2 Active SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











