



Huawei Watch Ultimate Green Edition
$867.1 • Coming Soon • By Huawei
Huawei Watch Ultimate Green Edition price in United States starts from $867.1.
- Share
This is an Upcoming Smartwatch.
Huawei Watch Ultimate Green Edition is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Huawei Watch Ultimate Green Edition is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 1.5 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10ATM, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
UPCOMING
Huawei Watch Ultimate Green Edition Specs
Group: $77,500 to $92,500
- Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- Bluetooth Calling
- 1.5 inches Touch Display
- Water Resistant, 100 m, 10ATM, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Huawei |
| Model Name | Watch Ultimate Green Edition |
| Ideal For | Men |
| Sales Package | Smartwatch, Charger, User Manual |
Design and Body
| Weight | 76 g |
| Material | Sapphire crystal front, Ceramic bezzel, Zirconium front case, Ceramic back |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 100 m |
| Water Resistant Certificate | 10ATM, IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 450 x 450 pixels |
| PPI | 311 ppi |
| Features | LTPO Display, 60Hz Refresh rate |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
Technical
| OS | HarmonyOS 3.0 |
| Compatible OS | Android, iOS |
Battery
| Battery Capacity | 530 mAh |
| Battery Backup | 8 days |
| Wireless Charging | Yes |
| StandBy Time | 14 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Accelerometer, Gyro, Barometer, Thermometer, Compass, ECG |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Huawei Watch Ultimate Green Edition vs Samsung Galaxy Watch Ultra
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Ticwatch Pro 5 Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Noise NoiseFit Endeavour Pro Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 6 Classic LTE 47mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














