

Imoo Watch Phone Z1
$99.63 • View Prices • By Imoo
Imoo Watch Phone Z1 price in United States starts from $99.63.
- Share
$99.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 3G, 4G
- Voice Calling
- 8 GB Inbuilt
- 1.3 inches Touch Display
- Water Resistant, 20 m, IPX8
- Pedometer, Step Count
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
Imoo Watch Phone Z1 Specs
Group: $8,250 to $12,500
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- 3G, 4G
- Voice Calling
- 8 GB Inbuilt
- 1.3 inches Touch Display
- Water Resistant, 20 m, IPX8
- Pedometer, Step Count
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
General
| Brand | Imoo |
| Model | Z1 |
| Sim | Yes |
Design and Body
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 20 m |
| Water Resistant Certificate | IPX8 |
Display
| Type | Color IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 1.3 inches |
Memory
| Inbuilt Memory | 8 GB |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
Camera
| Camera | Yes, 8 MP |
| Features | 8MP+5MP Flip Dual Cameras |
| Video Recording | Yes |
Multimedia
| Video | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 740 mAh |
Fitness Features and Sensors
| Pedometer | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Step Count, Accelerometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
Imoo Watch Phone Z1 Price History
You can check the price history of Imoo Watch Phone Z1 below. The current price is $9,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Imoo Watch Phone Z1 vs Imoo Watch Phone Z7
Imoo Watch Phone Z1 vs Noise Junior Explorer 2 Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Ticwatch Pro 5 Smartwatch vs Xiaomi Watch 2 Pro
Samsung Galaxy Watch 8 Classic LTE vs Samsung Galaxy Watch 8 Classic
Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mmDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











