




Kospet Pulse Smartwatch
$89.99 • View Prices • By Kospet
Kospet Pulse Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.96 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Blood Pressure, Altitude and Sleep. It has a 350 mAh with up to 15 days of battery backup. Notable features include Bluetooth Calling, Always On Display and IP68.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Kospet Pulse Smartwatch price in United States is $89.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Bluetooth 5.3
- Bluetooth Calling
- 256 MB Inbuilt
- 1.96 inches Touch Display
- Water Resistant, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
Kospet Pulse Smartwatch Specs
Group: $50 to $150
- Bluetooth 5.3
- Bluetooth Calling
- 256 MB Inbuilt
- 1.96 inches Touch Display
- Water Resistant, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
General
| Brand | Kospet |
| Model Name | Pulse |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, User Manual |
Design and Body
| Weight | 45.5 g |
| Material | Aluminum Alloy Body with Polymer Case Back |
| Strap | 22mm Silicon |
| Shape | Rectangle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.96 inches |
| Resolution | 410 x 502 pixels |
| PPI | 331 ppi |
| Ambient Light Sensor | No |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | 1000 Nits Brightness |
Memory
| Inbuilt Memory | 256 MB |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Calling | Yes |
Extra
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | 175 Plus Sports Mode, Smart Auto Sport Recognition, Stress Management, Apexmove App |
Camera
| Flash | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
Battery
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Type | Pure Cobalt |
| Battery Backup | 15 days |
| Charging Time | 2 hours |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | No |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Compass | No |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Menstrual Cycle Tracking |
Kospet Pulse Smartwatch Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Kospet Pulse Smartwatch Price History
You can check the price history of Kospet Pulse Smartwatch below. The current price is $89.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Google Pixel Watch vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)
Apple Watch SE 2nd Gen 2023 44mm GPS vs Apple Watch Series 10 46mm (GPS)
Samsung Galaxy Watch 4 LTE 44mm vs Apple Watch Series 11 42mm (GPS + Cellular)
Samsung Galaxy Watch 8 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch Ultra
Doogee Anywise W1 Pro Smartwatch vs Noise NoiseFit Endeavour Pro SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















