

Kospet Tank T1 Pro Smartwatch
$119.99 • Out Of Stock • By Kospet
Kospet Tank T1 Pro Smartwatch is a Smartwatch. It has a 1.32 inches IPS display. It tracks Heart Rate, SpO2, Blood Pressure, Sleep and Step Count. It has a 350 mAh. Notable features include Bluetooth Calling and 5ATM and IP69K.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$119.99
Search
Kospet Tank T1 Pro Smartwatch price in United States is $119.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Bluetooth 5.0
- Bluetooth Calling
- 64 KB RAM, 128 MB Inbuilt
- 1.32 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM and IP69K
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
OUT OF STOCK
Kospet Tank T1 Pro Smartwatch Specs
Group: $50 to $150
- Bluetooth 5.0
- Bluetooth Calling
- 64 KB RAM, 128 MB Inbuilt
- 1.32 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM and IP69K
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor
General
| Brand | Kospet |
| Model Name | Tank T1 Pro |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | 1 Main Unit, Manual, Charging Cable |
Design and Body
| Weight | 60 g |
| Material | Silicon |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM and IP69K |
| Dust Proof | Yes |
Display
| Type | Color IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 1.32 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels |
| PPI | 386 ppi |
Memory
| RAM | 64 KB |
| Inbuilt Memory | 128 MB |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Calling | Yes |
Extra
| Notifications | Yes |
| Extra Features | 20 Sports Modes, 2 physical buttons |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
| CPU | RealTek8762DK |
Battery
| Battery Capacity | 350 mAh |
| StandBy Time | 1.64 months |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| BP Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Kospet Tank T1 Pro Smartwatch Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Enomir 208BT Smartwatch vs Garmin Fenix E Smartwatch
Garmin Venu 3 Smartwatch vs Garmin Vivoactive 6 Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 6 Classic LTE 47mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPSDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











