




Motorola Moto Watch 100
$125 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Watch 100 is a Smartwatch. It has a 1.3 inches LCD display. It tracks Heart Rate, SpO2, Sleep, Step Count and Calorie Count. It has a 355 mAh with up to 14 days of battery backup. Notable features include GPS and 5ATM.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
$125
Search
Motorola Moto Watch 100 price in United States is $125. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bluetooth, GPS
- 1.3 inches Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 14 days Battery
Motorola Moto Watch 100 Specs
Group: $100 to $200
- Bluetooth, GPS
- 1.3 inches Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 14 days Battery
General
| Brand | Motorola |
| Model Name | Moto Watch 100 |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Moto Watch 100, Silicone Watch Band, USB POGO Pin, Charging Cable, Quick Start Guide |
Design and Body
| Weight | 29 g |
| Material | Aluminum |
| Strap | 20mm Silicone |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color LCD |
| Size | 1.3 inches |
| Resolution | 360 x 360 pixels |
| PPI | 392 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | No |
| Gyroscope | Yes |
Technical
| OS | Moto Watch OS |
| Compatible OS | Android 5.0+ | iOS 10.0+ |
Battery
| Battery Capacity | 355 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 14 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | No |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer |
| Extra Features | Stopwatch, Timer |
Motorola Moto Watch 100 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Motorola Moto Watch 100 Price History
You can check the price history of Motorola Moto Watch 100 below. The current price is $125. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4C Smartwatch vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 4 Classic Bluetooth 46mm vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)
Apple Watch Series 8 41mm (GPS) vs Apple Watch Series 9 41mm (GPS)
Garmin Instinct E Smartwatch 40mm vs Garmin Forerunner 265 SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















