







Realme TechLife Watch S100
$22.81 • View Prices • By Realme
Realme TechLife Watch S100 price in United States starts from $22.81.
- Share
$22.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bluetooth 5.1
- 1.69 inches Touch Display
- Water Resistant, 1.5 m, IP68
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 12 days Battery
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
Realme TechLife Watch S100 Specs
Group: $1,500 to $2,500
- Bluetooth 5.1
- 1.69 inches Touch Display
- Water Resistant, 1.5 m, IP68
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 12 days Battery
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
General
| Brand | Realme |
| Model Name | TechLife Watch S100 |
Design and Body
| Weight | 34 g |
| Material | Stainless Steel |
| Strap | Silicone |
| Shape | Rectangle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 1.5 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
Display
| Type | Color TFT |
| Touch | Yes |
| Size | 1.69 inches |
| Resolution | 240 x 280 pixels |
| PPI | 218 ppi |
| Features | 530 nits brightness |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
Extra
| Extra Features | Find my Phone, Weather Forecast |
Camera
| Flash | Yes, LED |
Technical
| Compatible OS | Android and iOS |
Battery
| Battery Capacity | 260 mAh |
| Battery Type | Lithium ion |
| Battery Backup | 12 days |
| StandBy Time | 12 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Skin & Body Temperature Sensor, Heart Rate Sensor, Accelerometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Defects |
Realme TechLife Watch S100 Price History
You can check the price history of Realme TechLife Watch S100 below. The current price is $2,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Realme TechLife Watch S100 vs Noise ColorFit Pulse 4 Pro Smartwatch
Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Fenix 5 Plus Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Apple Watch Series 8 41mm (GPS) vs Apple Watch Series 9 41mm (GPS)
Enomir 208BT Smartwatch vs Garmin Forerunner 265 Smartwatch
Amazfit Bip 6 Smartwatch vs Amazfit Active 2 Smartwatch (Standard)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















