


Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm
$139.99 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm is a Smartwatch. It has a 1.36 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Body Temperature, Sleep and Step Count. It has a 410 mAh. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Voice Calling and Always On Display.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm price in United States is $139.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- VoLTE
- Voice Calling
- 1.36 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM/ IP68/ MIL-STD-810H
- Scratch Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm Specs
Group: $100 to $200
- Wi-Fi, Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- VoLTE
- Voice Calling
- 1.36 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM/ IP68/ MIL-STD-810H
- Scratch Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
General
| Brand | Samsung |
| Model Name | Galaxy Watch 5 |
| Sim | eSim |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | 1 Main Unit, Manual, Warranty Card, Charging Cable |
Design and Body
| Weight | 33.5 g |
| Material | Armor Aluminium |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM/ IP68/ MIL-STD-810H |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.36 inches |
| Resolution | 450 x 450 pixels |
| PPI | 330 ppi |
| Ambient Light Sensor | Yes |
| Always On Display | Yes |
| Glass Type | Sapphire Crystal |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 2.4GHz & 5GHz |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| GPS | Yes |
| VoLTE | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
Technical
| OS | One UI Watch 4.5 |
| Compatible OS | Android, iOS |
| CPU | Exynos W920 |
| CPU Speed | 1.18 GHz |
| GPU | Mali-G68 |
Battery
| Battery Capacity | 410 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Temperature Sensor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, ECG, BIA |
Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm Prices
31% (price dropped by $43 in one month)
Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Watch 5 LTE 44mm below. The current price is $139.99. Over the past month, there has been a decrease of $43 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Huawei Watch GT 6 Pro
Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Garmin Instinct Crossover Solar Tactical Smartwatch
Garmin Instinct Crossover Smartwatch vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mm
Doogee Anywise W1 Pro Smartwatch vs Noise NoiseFit Endeavour Pro Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mmDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















