
Vivo Watch 4
$167.96 • Coming Soon • By Vivo
Vivo Watch 4 price in United States starts from $167.96.
- Share
This is an Upcoming Smartwatch.
Vivo Watch 4 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo Watch 4 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- 4G
- Voice Calling
- 4 GB RAM, 64 MB Inbuilt
- 1.45 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
UPCOMING
Vivo Watch 4 Specs
Group: $12,500 to $17,500
- Bluetooth 5.2, GPS, NFC
- 4G
- Voice Calling
- 4 GB RAM, 64 MB Inbuilt
- 1.45 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor
General
| Brand | Vivo |
| Model Name | Watch 4 |
| Sim | Yes, eSIM |
| Sales Package | Smartwatch, Charger, User Manual |
Design and Body
| Weight | 36 g |
| Strap | Silicon |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Dust Proof | Yes |
Display
| Type | Color OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.45 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| PPI | 326 ppi |
| Always On Display | Yes |
| Features | Always On Display |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Inbuilt Memory | 64 MB |
Connectivity
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| GPS | Yes |
| 4G | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Extra Features | Multiple Sports Modes, Voice Assistant Support, Calculator, Weather Updates, Ideal for Men & Women |
Camera
| Flash | Yes, Screen Flash |
Technical
| OS | Origin OS |
| Compatible OS | Android, iOS |
| CPU | BES2700BP SoC |
Battery
| Battery Capacity | 505 mAh |
| Battery Type | Lithium-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| StandBy Time | 16 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count, Accelerometer, Gyro, Heart Rate, Barometer, Compass, Altimeter |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Huawei Watch GT 6 Pro vs Garmin Instinct 2X Solar Tactical Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE vs Samsung Galaxy Watch 7 LTE 40mm
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Apple Watch Series 10 42mm (GPS) vs Apple Watch Series 9 41mm (GPS)
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











