

Xiaomi Watch S4
$209.99 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Watch S4 is a Smartwatch. It has a 1.43 inches AMOLED display. It tracks Heart Rate, SpO2, Altitude, Sleep and Step Count. It has a 486 mAh with up to 15 days of battery backup. Notable features include GPS, NFC, Wi-Fi, Voice Calling and Voice Assistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Smartwatch is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$209.99
Search
Xiaomi Watch S4 price in United States is $209.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- Voice Calling
- 1.43 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 15 days Battery
OUT OF STOCK
Xiaomi Watch S4 Specs
Group: $150 to $250
- Wi-Fi, Bluetooth 5.3, GPS, NFC
- Voice Calling
- 1.43 inches Touch Display
- Water Resistant, 50 m, 5ATM
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Altimeter, Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
- 15 days Battery
General
| Brand | Xiaomi |
| Model Name | S4 |
| Sim | eSIM |
| Ideal For | Men |
| Sales Package | Smartwatch, User Manual, Charger |
Design and Body
| Weight | 44.5 g |
| Material | Aluminum alloy frame |
| Strap | Fluororubber and Nylon |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| PPI | 326 ppi |
| Features | 1500 Nits Brightness, 60Hz refresh rate |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Calling | Yes |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| GPS | Yes |
Extra
| NFC | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Notifications | Yes |
| Extra Features | Multiple Sports Mode, Multiple Watch Faces |
Technical
| OS | Xiaomi HyperOS 2 |
| Compatible OS | Android 8.0 or Above and iOS 14.0 OR Above |
Battery
| Battery Capacity | 486 mAh |
| Battery Type | Li-Poly |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Battery Backup | 15 days |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Altimeter | Yes, Barometric |
| Compass | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Accelerometer, Calorie Count, Step Count, Barometer |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Xiaomi Watch S4 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Garmin Instinct E Smartwatch 40mm vs Enomir 208BT Smartwatch
Amazfit Active 2 Smartwatch (Premium) vs Amazfit Active Max Smartwatch
Google Pixel Watch LTE vs Samsung Galaxy Watch 4 Classic Bluetooth 46mm
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Ticwatch Pro 5 Smartwatch vs Xiaomi Watch 2 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












