

Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition
$248.78 • Coming Soon • By Amazon
Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition price in United States starts from $248.78.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Amazon Kindle Colorsoft Signature Edit… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Amazon Kindle Colorsoft Signature Edit… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- 32 GB inbuilt
- 7 inches Display
- No Rear Camera
- No FM Radio
- Bluetooth
UPCOMING
Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Thickness: 7.8 mmThick
- 219 gLightest
- No Fingerprint Sensor
Display
- 7 inch ScreenSmallest
- 150 ppiBad
- Anti Glare
Camera
- No Rear Camera
- No Front Camera
Technical
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
- No GPS
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea Tab
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Samsung Galaxy Tab S11
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S11 (512GB)Amazon Kindle Colorsoft Signature Edition Full Specs
General
| Model | Kindle Colorsoft Signature Edition |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Kindle Colorsoft Signature Edition, USB-C charging cable |
Design
| Dimensions | 176.7 x 127.6 x 7.8 mm |
| Weight | 219 g |
Display
| Type | Color |
| Size | 7 inches |
| PPI | ~ 150 PPI |
| Features | Anti Glare |
Memory
| Storage | 32 GB |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IPX8 |
Camera
| Rear Camera | No |
| Video Recording | No |
| Front Camera | No |
Technical
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











