
Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB)
$1,794.28 • View Prices • By Apple
Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB) price in United States starts from $1,794.28.
- Share
$1,794.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Apple M1, Octa Core Processor
- 16 GB RAM, 1 TB inbuilt
- 12.9 inches, 2048 x 2732 px Display
- 12 MP + 10 MP + Depth Sensor Triple Rear & 12 MP Front Camera
- iOS v14.5
- No FM Radio
Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB) Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- iOS v14.5Good
- Thickness: 6.4 mmThickest
- 685 gHeaviest
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.9 inch, LCD ScreenAverage
- 2048 x 2732 pixelsAverage
- 265 ppiBest
- Wide Colour Display, True Tone Display, Liquid Retina XDR Display, ProMotion Technology, Fully Laminated Display
- Scratch-resistant Glass, Oleophobic Coating
Camera
- 12 MP + 10 MP + Depth Sensor Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple M1 Chipset
- Octa Core Processor
- 16 GB RAMLargest
- 1 TB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v3.1
Battery
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB) Price History
You can check the price history of Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB) below. The current price is $173,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB)
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)Apple iPad Pro 12.9 2021 Tablet (1TB) Full Specs
General
| Model | iPad Pro 12.9 2021 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 20, 2021 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 214.9 x 280.6 x 6.4 mm |
| Weight | 685 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 12.9 inches, 2048 x 2732 pixels |
| PPI | ~ 265 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.4% |
| Glass Type | Scratch-resistant Glass, Oleophobic Coating |
| Features | Wide Colour Display, True Tone Display, Liquid Retina XDR Display, ProMotion Technology, Fully Laminated Display |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Barometer, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 10 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) (Depth Sensor) TOF 3D LiDAR Ccanner |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Smart HDR 3, Burst Mode, Lens Correction, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) Retina Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 25 fps FHD |
Technical
| OS | iOS v14.5 |
| Chipset | Apple M1 |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Apple GPU (8-core graphics) |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
| Talk Time | 9 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











