
Jio Education Tablet
$62.69 • Coming Soon • By Jio
Jio Education Tablet price in United States starts from $62.69.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Jio Education Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Jio Education Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- 2 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 1280 x 800 px Display
- 2 MP Rear & Main Front Camera
- Memory Card Supported, upto 128 GB
- Android
- Bluetooth
UPCOMING
Jio Education Tablet Specs
Group: $5,250 to $6,750
General
- Android
- No Fingerprint Sensor
Display
- LCD Screen
- 1280 x 800 pixelsBest
Camera
- 2 MP Rear CameraAverage
- Main Front CameraAverage
Technical
- 2 GB RAMLargest
- 16 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
Battery
- 5000 mAh BatteryLargest
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Lenovo Tab P12
Amazon Fire HD 8 Tablet vs Lenovo Tab M10 Plus 3rd Gen 2022
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB)Jio Education Tablet Full Specs
General
| Model | Education Tablet |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Charger Adaptor, Micro USB Cable, Quick Start Guide |
| Voice Call | No |
Display
| Type | Color LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 1280 x 800 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Memory
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | (Main) |
Technical
| OS | Android |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3 |
| Video | MP4 |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











