
Lenovo Tab Extreme
$1,023.29 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Tab Extreme price in United States starts from $1,023.29.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,023.29
Search
Features
- Wi-Fi
- No 3G
- Dimensity 9000, Octa Core, 3.05 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 12300 mAh Battery with 68W Fast Charging
- 14.5 inches, 1876 x 3000 px, 120 Hz Display
- 13 MP Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported
OUT OF STOCK
Lenovo Tab Extreme Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 5.85 mmSlim
- 740 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 14.5 inch, OLED ScreenLarge
- 1876 x 3000 pixelsGood
- 267 ppiGood
- Anti-Fingerprint, Dolby Vision, Touch, HDR10+, 100% DCI-P3, 420 nits (typ.) / 600 nits (HBM)
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 9000 Chipset
- 3.05 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 12300 mAh BatteryLarge
- 68W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab Extreme vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Lenovo Tab Extreme vs Lenovo Yoga Tab Plus
Lenovo Tab Extreme vs Samsung Galaxy Tab S11 (Wi-Fi + 12GB RAM + 256GB)
Lenovo Tab Extreme vs Lenovo Idea Tab Pro (12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Lite vs Lenovo Tab P12
Byond Mi-book Mi1 Tab vs Intex I-Buddy Connect 3GLenovo Tab Extreme Full Specs
General
| Model | Tab Extreme |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | January 05, 2023 |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 327.8 x 210.8 x 5.85 mm |
| Weight | 740 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 14.5 inches, 1876 x 3000 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 15:9 |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85% |
| Features | Anti-Fingerprint, Dolby Vision, Touch, HDR10+, 100% DCI-P3, 420 nits (typ.) / 600 nits (HBM) |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| 5G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.4 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 |
| CPU | 3.05 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Arm Cortex-X2 at 3.05GHz & 3x Arm Cortex-A710 up to 2.85GHz & 4x Arm Cortex-A510 up to 1.8GHz |
| GPU | Arm Mali-G710 MC10 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 12300 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 68W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










