
Lenovo Tab K11 Plus
$869 • View Prices • By Lenovo
Lenovo Tab K11 Plus is a 4G Android 14 Tablet powered by Qualcomm 680 with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 11.45 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 8600 mAh Battery with 20W Fast Charging. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo Tab K11 Plus price in United States is $869. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 680, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 8600 mAh Battery with 20W Fast Charging
- 11.45 inches, 1200 x 2000 px, 90 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
Lenovo Tab K11 Plus Specs
Group: $700 to $1,000
General
- Android v14Good
- Thickness: 7.2 mmThick
- 520 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11.45 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 2000 pixelsPoor
- 204 ppiPoor
- 400 nits (typ)
- 90 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 680 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 8600 mAh BatteryAverage
- 20W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Lenovo Tab K11 Plus Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Lenovo Tab K11 Plus Price History
You can check the price history of Lenovo Tab K11 Plus below. The current price is $869. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Black Shark Pad 7 Pro vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Black Shark Pad 7 Pro
Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)
Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi + 512GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (Wi-Fi+ 12GB RAM + 256GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S11 (512GB)Lenovo Tab K11 Plus Full Specs
General
| Model | TB352FU, TAB K11 Plus |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | July 01, 2024 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 268.7 x 169 x 7.2 mm |
| Weight | 520 g |
| Colors | Luna grey |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11.45 inches, 1200 x 2000 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 204 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82.2% |
| Features | 400 nits (typ) |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4G + 5G (802.11 ax) |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GLONASS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | P52 |
| Splash Resistant | Yes |
| Extra Features | Stereo Speakers |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8600 mAh |
| Fast Charging | Yes, 20W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











