



Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB)
$103.55 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) price in United States starts from $103.55.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$103.55
Search
Features
- Single Sim
- Wi-Fi
- No 3G
- Helio A22, Quad Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 8 inches, 1280 x 800 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
OUT OF STOCK
Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, IPS ScreenSmallest
- 1280 x 800 pixelsPoor
- HD LED Backlit Multi Touch Display
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Helio A22 Chipset
- 2 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMSmallest
- 32 GB Inbuilt MemorySmallest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 128 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 5000 mAh BatterySmallest
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 6GB + 128GB)
Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) vs Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet (5G+ 8GB RAM + 128GB)
Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) vs Samsung Galaxy Tab A11
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Salora Fontab SFT071 vs Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220Lenovo Tab M8 HD 2nd Gen Tablet (Wi-Fi+32GB) Full Specs
General
| Model | Tab M8 (2nd Gen) HD |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 1280 x 800 pixels |
| Features | HD LED Backlit Multi Touch Display |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| CPU | 2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | IMG PowerVR |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












