
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB)
$419.92 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) price in United States starts from $419.92.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$419.92
Search
Features
- Wi-Fi
- Snapdragon 8 Elite, Octa Core, 4.32 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 12000 mAh Battery with 68W Fast Charging
- 13 inches, 3504 x 2190 px, 144 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v16Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 13 inch ScreenLarge
- 3504 x 2190 pixelsGood
- 318 ppiGood
- 99% DCI-P3, Dolby Vision
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Chipset
- 4.32 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLargest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v6.0, WiFi
- USB-C
- No GPS
Battery
- 12000 mAh BatteryLarge
- 68W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) vs Lenovo Xiaoxin Pad Pro 12.7
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) vs Lenovo Xiaoxin Pro 13 Tablet (8GB RAM + 256GB)
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) vs Lenovo Legion Y700 Gen 5 Gaming Tablet
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) vs Lenovo Idea Tab Pro (12GB RAM + 256GB)
Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro 5G (256GB)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)Lenovo Xiaoxin Pro GT 13 Tablet (8GB RAM + 256GB) Full Specs
General
| Model | Xiaoxin Pro GT 13 |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 13 inches, 3504 x 2190 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 318 PPI |
| Brightness | 800 nits |
| Features | 99% DCI-P3, Dolby Vision |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| AI Features | Tianxi AI Assistant |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Front Camera | 8 MP (Main) |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | 4.32 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Audio Features | JBL Quad-Speaker Setup |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 12000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 68W |
| StandBy Time | 85 days |
| Video Playback Time | 16 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










