
Motorola Moto Tab G84
$208.97 • Coming Soon • By Motorola
Motorola Moto Tab G84 price in United States starts from $208.97.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Motorola Moto Tab G84 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Motorola Moto Tab G84 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7800 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 10.6 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
UPCOMING
Motorola Moto Tab G84 Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.6 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1200 x 2000 pixelsAverage
- 220 ppiAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7800 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Motorola Moto Tab G84 vs Motorola Moto Tab G70 (6GB RAM + 128GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (512GB + Wi-Fi)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB)Motorola Moto Tab G84 Full Specs
General
| Model | Moto Tab G84 LTE |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | December 12, 2026 (Expected) |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.6 inches, 1200 x 2000 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 220 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | 2.4GHz & 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Hall-sensor, Gyroscope, Vibrator |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | No |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP52 |
| Extra Features | Quad Speakers Optimized with Dolby Atmos |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2.2 AF |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Pro Mode (w/ Long Exposure),HDR, Burst shot, Panorama, Portrait, Night Vision |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | No |
| Front Camera | 8 MP FF |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v12 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7800 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










