
Illustrative image
Nothing Tab 1
$281.23 • Rumored • By Nothing
Nothing Tab 1 price in United States starts from $281.23.
- Share
This is a Rumored Tablet.
Nothing Tab 1 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Nothing Tab 1 is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 10.1 inches, 1600 x 2560 px, 120 Hz Display
- 12 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
RUMORED
Nothing Tab 1 Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v12Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 299 ppiGood
- HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 12 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7000 mAh BatterySmallest
- 45W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Nothing Tab 1 vs OnePlus Pad Tablet (12 GB RAM + 256 GB)
Nothing Tab 1 vs Apple iPad 10th Gen Tablet (Wi-Fi + 64GB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi + 512GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (Wi-Fi+ 12GB RAM + 256GB)
Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB) vs Oukitel RT9 Rugged TabletNothing Tab 1 Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Tab 1 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | December 24, 2022 (Unofficial) |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 1600 x 2560 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 299 PPI |
| Features | HDR10+ |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 |
Technical
| OS | Android v12 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











