
Nubia Pad 3D 2
$1,063.36 • Coming Soon • By Nubia
Nubia Pad 3D 2 price in United States starts from $1,063.36.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Nubia Pad 3D 2 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Nubia Pad 3D 2 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Wi-Fi
- Snapdragon 8 Gen2, Octa Core, 3.2 GHz Processor
- 256 GB inbuilt
- 10000 mAh Battery with 66W Fast Charging
- 12.1 inches, 1600 x 2560 px, 144 Hz Display
- 13 MP + 13 MP Dual Rear & 8 MP + 8 MP Dual Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
UPCOMING
Nubia Pad 3D 2 Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- Android v14Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.1 inch, IPS ScreenAverage
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 249 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 13 MP Dual Rear CameraAverage
- 1200p @ 30 fps Video Recording
- 8 MP + 8 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 Chipset
- 3.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v3.1
Battery
- 10000 mAh BatteryLarge
- 66W Fast charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)

Oneplus Pad 3 vs Apple iPad Air 4 2020 Tablet (WiFi+256GB)
Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Lenovo Tab P12Nubia Pad 3D 2 Full Specs
General
| Model | PAD 3D |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | February 28, 2024 |
Design
| Colors | Gray |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 12.1 inches, 1600 x 2560 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 249 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Notch | No |
Memory
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Splash Resistant | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) 13 MP (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama, stereoscopic Al-Powered 3D Capture |
| Video Recording | 1200p @ 30 fps |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP (Ultra Wide) 8 MP (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1200p @ 30 fps |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 |
| CPU | 3.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x Cortex-X3@ 3.2GHz & 4x Cortex-A715@ 2.8GHz & 3x Cortex-A510@2.0 GHz |
| GPU | Adreno 740 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 66W Fast charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











