
Oppo Pad 3 Ultra
$522.4 • Coming Soon • By OPPO
Oppo Pad 3 Ultra price in United States starts from $522.4.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Oppo Pad 3 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Oppo Pad 3 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10500 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 12.9 inches, 2120 x 3000 px, 144 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v15
UPCOMING
Oppo Pad 3 Ultra Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- Android v15Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.9 inch, IPS ScreenLarge
- 2120 x 3000 pixelsGood
- 285 ppiAverage
- HDR10 , 1000 nits (typ)
- 144 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 10500 mAh BatteryLarge
- 80W SuperVOOC Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Samsung Galaxy Tab S11
Black Shark Pad 7 Pro vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Apple iPad Air 11 2025 (128GB+Wi-Fi) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Micromax Funbook Talk P362 (2GB) vs Lenovo ThinkPad Tablet 2
Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)Oppo Pad 3 Ultra Full Specs
General
| Model | Pad 3 Ultra |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | May 24, 2026 (Expected) |
Design
| Colors | Blue, Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 12.9 inches, 2120 x 3000 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 285 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
| Features | HDR10 , 1000 nits (typ) |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity (accessories only), Gyro, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W SuperVOOC Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










