
OPPO Pad 6
$518.43 • Coming Soon • By OPPO
OPPO Pad 6 price in United States starts from $518.43.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
OPPO Pad 6 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
OPPO Pad 6 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Dimensity 9500s, Octa Core, 3.73 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10420 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 12.1 inches, 2120 x 3000 px Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
UPCOMING
OPPO Pad 6 Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- Android v16Good
- Thickness: 6 mmSlim
- 577 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.1 inch, IPS ScreenAverage
- 2120 x 3000 pixelsGood
- 304 ppiAverage
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- K @ 30 fps Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 9500s Chipset
- 3.73 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v3.2
- No GPS
Battery
- 10420 mAh BatteryLarge
- 67W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

OPPO Pad 6 vs OnePlus Pad 4
OPPO Pad 6 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy Tab S11 vs Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (512GB + Wi-Fi)
Lenovo Tab M11 vs TCL Nxtpaper 14 Tablet
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Samsung Galaxy Tab S11
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB)OPPO Pad 6 Full Specs
General
| Model | OPD2601 |
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Release Date | May 25, 2026 |
Design
| Dimensions | 193.4 x 266.9 x 6 mm |
| Weight | 577 g |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 12.1 inches, 2120 x 3000 pixels |
| PPI | ~ 304 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.2% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
Extra
| Sensors | Accelerometer, Proximity (accessories only), Gyro |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Features | Color spectrum sensor, |
| Video Recording | K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s |
| CPU | 3.73 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10420 mAh |
| Fast Charging | Yes, 67W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











