
OPPO Pad Mini
$376.07 • Coming Soon • By OPPO
OPPO Pad Mini price in United States starts from $376.07.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
OPPO Pad Mini is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
OPPO Pad Mini is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi
- Snapdragon 8 Gen 5, Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 67W Fast Charging
- 8.8 inches, 1680 x 2520 px, 144 Hz Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Android v16
UPCOMING
OPPO Pad Mini Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v16Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8.8 inch ScreenSmall
- 1680 x 2520 pixelsAverage
- 344 ppiGood
- 144 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Chipset
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.4, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 8000 mAh BatterySmall
- 67W SuperVOOC Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
OPPO Pad Mini Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported, No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | April 22, 2026 |
Design
| Colors | Blue, Gold |
Display
| Type | Color (1B Colors) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 8.8 inches, 1680 x 2520 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| PPI | ~ 344 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity (accessories only), Gyro, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | 2 m |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 67W SuperVOOC Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















