
Oppo Pad Neo Tablet
$231.84 • Out Of Stock • By OPPO
Oppo Pad Neo Tablet price in United States starts from $231.84.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$231.84
Search
Features
- Dual Sim
- Wi-Fi
- No 3G
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 11.36 inches, 2408 x 1720 px, 90 Hz Display
- 8 MP Rear & 8 MP Front Camera
OUT OF STOCK
Oppo Pad Neo Tablet Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 6.89 mmSlim
- 538 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 11.36 inch, LCD (LTPS) ScreenLarge
- 2408 x 1720 pixelsGood
- 261 ppiGood
- Brightness: 400nits
- 90 Hz Refresh Rate, 180 Hz Touch Sampling Rate
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 6 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v5.2, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 8000 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Oppo Pad Neo Tablet vs OPPO Pad SE (8GB + 128GB + LTE)
Oppo Pad Neo Tablet vs Oppo Pad SE
Oppo Pad Neo Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 (4GB+64GB+LTE)
Oppo Pad Neo Tablet vs Xiaomi Redmi Pad 2
Oppo Pad Neo Tablet vs Apple iPad 10th Gen Tablet (256GB)
Oppo Pad Neo Tablet vs OnePlus Pad Go Tablet (Wi-FI Only)Oppo Pad Neo Tablet Full Specs
General
| Model | Pad Neo |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | January 11, 2024 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 255.12 x 188.04 x 6.89 mm |
| Weight | 538 g |
Display
| Type | Color LCD (LTPS) (1B Colors) |
| Touch | Yes, 180 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 11.36 inches, 2408 x 1720 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 7:5 |
| PPI | ~ 261 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86.4% |
| Features | Brightness: 400nits |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| 5G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a/b/g/n/, WLAN 2.4G/WLAN 5.1G/WLAN 5.8G |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Acceleration Sensor, Gyroscope ,Hall Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Photo, Video, Panorama, Time-lapse, Sticker, and Text scanner |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v13 |
| Custom UI | ColorOS 13.2 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Adreno 662 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










