
Oukitel RT10 Industry
$899 • Coming Soon • By Oukitel
Oukitel RT10 Industry is an upcoming 5G Android 15 Tablet powered by Mediatek 7400X with 12 GB RAM and 512 GB storage. It has a 11 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 64 MP + 20 MP + 5 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 25000 mAh Battery. Notable features include IP68/IP69K Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Oukitel RT10 Industry is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Oukitel RT10 Industry is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Oukitel RT10 Industry expected price in United States is $899.
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 7400X, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 25000 mAh Battery
- 11 inches, 1200 x 1920 px, 120 Hz Display
- 64 MP + 20 MP + 5 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
UPCOMING
Oukitel RT10 Industry Specs
Group: $750 to $1,250
General
- Android v15Good
- Thickness: 22.5 mmThick
- 1280 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, IPS ScreenAverage
- 1200 x 1920 pixelsBad
- 206 ppiBad
- Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 20 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7400X Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 12 GB RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C
- No GPS
Battery
- 25000 mAh BatteryLargest
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Zync Z909 Plus Tab vs iberry Auxus CoreX2 3G
TCL Nxtpaper 14 Tablet vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
OnePlus Pad Tablet vs Doogee Tab E3
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (12GB RAM +512GB+ Wi-Fi) vs Apple iPad Air 13 2025 Tablet (5G + 1TB)
Salora Fontab SFT071 vs Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5220
Samsung Galaxy Tab S9 (12GB RAM + 256GB+ Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB)Oukitel RT10 Industry Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Release Date | September 29, 2026 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 178 x 266.5 x 22.5 mm |
| Weight | 1280 g |
| Colors | Black |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1200 x 1920 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 206 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 74% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Brightness | 500nits |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP (Wide Angle) 20 MP 5 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 25000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











