





Samsung Galaxy Note Pro 12.2 SM-P900 (WiFi+64GB)
$481.66 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 SM-P900 (WiFi+64GB) price in United States starts from $481.66.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$481.66
Search
Features
- Single Sim
- 3G, Wi-Fi
- Quad Core, 2.3 GHz Processor
- 3 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 9500 mAh Battery
- 12.2 inches, 1600 x 2560 px Display
- 8 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 64 GB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Note Pro 12.2 SM-P900 (WiFi+64GB) Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- Android v4.4.2 (KitKat)Average
- Thickness: 8 mmThick
- 753 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.2 inch, LCD ScreenAverage
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 247 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- 2.3 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmallest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 64 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
- microUSB
Battery
- 9500 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (512GB + Wi-Fi) vs Apple iPad Air 11 2025 Tablet (1TB + 5G)
Doogee Tab E3 vs Doogee V Pad 5G
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Vivo Pad5e

Oneplus Pad 3 vs Apple iPad Air 4 2020 Tablet (WiFi+256GB)Samsung Galaxy Note Pro 12.2 SM-P900 (WiFi+64GB) Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Micro SIM |
| Release Date | March, 2014 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 204 x 295.6 x 8 mm |
| Weight | 753 g |
Display
| Type | Color LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 12.2 inches, 1600 x 2560 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 247 PPI |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 64 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 42.2 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Smile detection, Geo tagging |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 2 MP |
Technical
| OS | Android v4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 2.3 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Adreno 330 |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 9500 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














