





Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB)
$587.38 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB) price in United States starts from $587.38.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$587.38
Search
Features
- Single Sim
- 3G, Wi-Fi
- Quad Core, 1.2 GHz Processor
- 1.5 GB RAM, 16 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery
- 10.1 inches, 800 x 1280 px Display
- 3 MP Rear & 1.3 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 64 GB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB) Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- Android v4.4.2 (KitKat)Average
- Thickness: 8 mmThick
- 487 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, TFT ScreenSmall
- 800 x 1280 pixelsPoor
- 149 ppiPoor
- WXGA Display
Camera
- 3 MP Rear CameraAverage
- 1.3 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.2 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 1.5 GB RAMSmall
- 16 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 64 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v3.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 7000 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB) vs OnePlus Pad 4
Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB) vs Samsung Galaxy Tab S9 FE
OnePlus Pad Tablet vs Doogee V Pad 5G

Zync Z909 Plus Tab vs iberry Auxus CoreX2 3G
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (Wi-Fi + 8GB + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)Samsung Galaxy Tab 4 10.1 SM-T531 (WiFi+3G+16GB) Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Micro SIM |
| Release Date | June, 2014 |
Design
| Dimensions | 176.4 x 243.4 x 8 mm |
| Weight | 487 g |
Display
| Type | Color TFT Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 800 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 149 PPI |
| Features | WXGA Display |
Memory
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 16 GB |
| Card Slot | Yes, upto 64 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 42 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 3 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Geo tagging |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 1.3 MP |
Technical
| OS | Android v4.4.2 (KitKat) |
| CPU | 1.2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Adreno 305 |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















