
Samsung Galaxy Tab A7 2022
$210.85 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Tab A7 2022 price in United States starts from $210.85.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$210.85
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Tiger T618, Octa Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 7040 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 10.4 inches, 1200 x 2000 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Tab A7 2022 Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- Android v12Good
- Thickness: 7 mmSlim
- 477 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.4 inch, LCD ScreenSmall
- 1200 x 2000 pixelsAverage
- 224 ppiAverage
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc Tiger T618 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 3 GB RAMSmallest
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 7040 mAh BatterySmall
- 15W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs Samsung Galaxy Tab A9 Tablet
Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs OnePlus Pad Go Tablet
Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs Samsung Galaxy Tab A9 Plus Tablet
Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs Xiaomi Redmi Pad 2
Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs OnePlus Pad Lite
Samsung Galaxy Tab A7 2022 vs Lenovo Tab M11Samsung Galaxy Tab A7 2022 Full Specs
General
| Model | SM-T509 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | November 18, 2022 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 157.4 x 247.6 x 7 mm |
| Weight | 477 g |
| Colors | Dark Gray, Silver, Gold |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.4 inches, 1200 x 2000 pixels |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 79% |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Unisoc Tiger T618 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Cortex-A75@ 2 GHz & 6x Cortex-A55@ 1.8 GHz |
| GPU | Mali G52 MP2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7040 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










