
Samsung Galaxy Tab S7 Lite
$569.55 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Tab S7 Lite price in United States starts from $569.55.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$569.55
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 1280, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 11 inches, 1600 x 2560 px, 120 Hz Display
- 13 MP + 5 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Tab S7 Lite Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 6.3 mmAverage
- 500 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 11 inch, LCD ScreenAverage
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 274 ppiAverage
- HDR10+
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 13 MP + 5 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- samsung Exynos 1280 Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v3.2
Battery
- 8000 mAh BatteryAverage
- Fast Charging 45W
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Tab S7 Lite vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite
Samsung Galaxy Tab S7 Lite vs Samsung Galaxy Tab S7
Samsung Galaxy Tab S7 Lite vs Samsung Galaxy Tab S7 FE
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Oneplus Pad 3 vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra (16GB + 1TB+Wi-Fi Only)
Apple iPad Mini (Cellular) vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)Samsung Galaxy Tab S7 Lite Full Specs
General
| Model | Galaxy Tab S7 Lite |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | 500 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 11 inches, 1600 x 2560 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 274 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.6% |
| Features | HDR10+ |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | with A-GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) 5 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | samsung Exynos 1280 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Cortex-A78@2.4 GHz& 6x Cortex-A55@2GHz |
| GPU | Mali-G68 MP4 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, Fast Charging 45W |
| Talk Time | 56 hours |
| Music Playback Time | 129 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









