





Sony Xperia Tablet S
$318.27 • Out Of Stock • By Sony
Sony Xperia Tablet S price in United States starts from $318.27.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$318.27
Search
Features
- No Sim Supported
- Wi-Fi, HDMI
- Quad Core, 1.3 GHz Processor
- 1 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery
- 9.4 inches, 800 x 1280 px Display
- 8 MP Rear & 1 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
OUT OF STOCK
Sony Xperia Tablet S Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v4.0.3 (ICS)Average
- Thickness: 8.8 mmThick
- 570 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 9.4 inch, LCD ScreenSmall
- 800 x 1280 pixelsPoor
- 161 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 1 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.3 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 1 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v3.0, WiFi
- USB v2.0
Battery
- 6000 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Lenovo Tab K11 Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Black Shark Pad 7 Pro vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Black Shark Pad 7 Pro
Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB) vs Lenovo Idea TabSony Xperia Tablet S Full Specs
General
| Sim Type | No Sim Supported |
| Dual Sim | No |
| Release Date | August, 2012 |
| Voice Call | No |
Design
| Dimensions | 174.4 x 239.8 x 8.8 mm |
| Weight | 570 g |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 9.4 inches, 800 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 161 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| USB | Yes v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra | HDMI, TV Out |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 1 MP |
Technical
| OS | Android v4.0.3 (ICS) |
| CPU | 1.3 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | ULP GeForce |
| Java | Yes, via 3rd party |
| Browser | Yes, supports HTML |
Multimedia
| Supports | Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+ |
| Video | MP4, H.264, H.263 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-ion Battery |
| Talk Time | 12 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















