
TCL Tab 10L Gen 2
$104.37 • Out Of Stock • By TCL
TCL Tab 10L Gen 2 price in United States starts from $104.37.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$104.37
Search
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, Wi-Fi
- Helio MT8766B, Quad Core, 1.8 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with Fast Charging
- 10.1 inches, 800 x 1280 px Display
- 2 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported
OUT OF STOCK
TCL Tab 10L Gen 2 Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 8 mmAverage
- 472 gHeavy
- No Fingerprint Sensor
Display
- 10.1 inch, IPS ScreenAverage
- 800 x 1280 pixelsPoor
- 149 ppiPoor
Camera
- 2 MP Rear CameraAverage
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio MT8766B Chipset
- 1.8 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
- No GPS
Battery
- 6000 mAh BatterySmall
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

TCL Tab 10L Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad (4GB RAM + 128GB)
TCL Tab 10L Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad 2
Samsung Galaxy Tab A11 Plus (5G + 8GB + 256GB) vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro (Wi-Fi + 8GB + 256GB)
Lenovo Idea Tab (8GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S10 FE Plus (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite (6GB RAM + 128GB+ Wi-Fi Only)
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)TCL Tab 10L Gen 2 Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 2023, August 29, Coming soon. 2023 |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 156.6 x 241.2 x 8 mm |
| Weight | 472 g |
| Colors | Space Black |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches, 800 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 149 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 78.3% |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 2 MP |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 2 MP |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio MT8766B |
| CPU | 1.8 GHz, Quad Core Processor |
| Core Details | 4x1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










