



Thomson TEO8 Tablet
$79.82 • View Prices • By Thomson
Thomson TEO8 Tablet price in United States starts from $79.82.
- Share
$79.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Quad Core, 2 GHz Processor
- 3 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5027 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 8 inches, 800 x 1280 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
Thomson TEO8 Tablet Specs
Group: $6,500 to $8,500
General
- Android v13Good
- 330 gLightest
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, IPS ScreenAverage
- 800 x 1280 pixelsAverage
- 189 ppiAverage
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 2 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 3 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot, upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 5027 mAh BatteryLargest
- 10W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Thomson TEO8 Tablet Price History
You can check the price history of Thomson TEO8 Tablet below. The current price is $7,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Thomson TEO8 Tablet vs DOMO Slate SL39 Tablet
Thomson TEO8 Tablet vs Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 4G
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S11 (512GB)
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 Ultra
Samsung Galaxy Tab S9 Plus (512GB) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)Thomson TEO8 Tablet Full Specs
General
| Model | TEO8 |
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Design
| Weight | 330 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 800 x 1280 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84% |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | G-Sensor, L-Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| CPU | 2 GHz, Quad Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5027 mAh |
| Fast Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













