




Wishtel IRA T811 Tablet
$131.35 • Out Of Stock • By Wishtel
Wishtel IRA T811 Tablet price in United States starts from $131.35.
- Share
This Tablet is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$131.35
Search
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5500 mAh Battery
- 8.4 inches, 1920 x 1200 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 1 TB
OUT OF STOCK
Wishtel IRA T811 Tablet Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 9 mmThick
- 300 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 8.4 inch ScreenSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- 226 ppiGood
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 5500 mAh BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Byond Mi-book Mi1 Tab vs Intex I-Buddy Connect 3G
Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Tablet (Wi-Fi Only) vs Samsung Galaxy Tab S9 (Wi-Fi Only)
Apple iPad Air 11 2025 Tablet 5G vs Apple iPad 11th Gen 2025 (Wi-Fi+ 128GB)
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Vivo Pad5eWishtel IRA T811 Tablet Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | IRA T811 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Voice Call | Yes |
Design
| Dimensions | 122 x 217 x 9 mm |
| Weight | 300 g |
Display
| Type | Color |
| Touch | Yes |
| Size | 8.4 inches, 1920 x 1200 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 226 PPI |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Video Recording | 720p |
Technical
| OS | Android v13 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5500 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














