
Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet
$168.56 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet price in United States starts from $168.56.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 7600 mAh Battery with Fast Charging
- 9.7 inches Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
UPCOMING
Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v15Good
- No Fingerprint Sensor
Display
- 9.7 inch, IPS ScreenSmall
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 6 GB RAMLarge
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
Battery
- 7600 mAh BatteryAverage
- Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet vs Xiaomi Redmi Pad SE 8.7 4G
Black Shark Pad 7 Pro vs Lenovo Tab K11 Gen 2
Samsung Galaxy Tab A11 Plus vs Black Shark Pad 7 Pro
Lenovo Tab K11 Gen 2 vs Xiaomi Redmi Pad 2 (8GB + 256GB + Wi-Fi)
Lenovo Tab M11 vs TCL Nxtpaper 14 Tablet
Lenovo Tab Plus 2024 (256GB) vs Lenovo Tab P12Xiaomi Redmi Pad 2 SE Tablet Full Specs
General
| Model | Redmi Pad SE |
| Device Type | Tablet |
| In The Box | Redmi Pad 2 SE, Power Adapter, USB Cable, Warranty Card, User Guide |
Display
| Type | Color IPS Screen (16.7 m) |
| Touch | Yes |
| Size | 9.7 inches |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| 3G | No |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (5G model only) |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Hall Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Front Camera | 5 MP (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | MIUI Pad 14 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7600 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











