
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G
$331.59 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G price in United States starts from $331.59.
- Share
This is an Upcoming Tablet.
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim
- 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 12500 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 12.1 inches, 1600 x 2560 px Display
- 13 MP Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
UPCOMING
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v1Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 12.1 inch, IPS ScreenAverage
- 1600 x 2560 pixelsAverage
- 249 ppiAverage
- Wet Touch Technology
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 12500 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Tablets
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro 5G (256GB)
Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Pad 2 Pro 5G
Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)
Acer Iconia W510 (64GB) vs Sony Xperia Tablet S
Apple iPad Pro 11 inch 2025 Tablet (M5) vs Vivo Pad5e
Samsung Galaxy Tab S10 FE (WI-FI+ 8GB RAM + 128GB) vs Lenovo Tab Plus 2024 (256GB)Xiaomi Redmi Pad 3 Pro 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | September 24, 2026 (Expected) |
| Voice Call | Yes |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 12.1 inches, 1600 x 2560 pixels |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| PPI | ~ 249 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.5% |
| Features | Wet Touch Technology |
Memory
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
Connectivity
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer | Gyroscope | Ambient light sensor | Color temperature sensor | Electronic compass | Hall sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) |
| Features | Photo | Video | Document | Teleprompter | HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v1 |
| Custom UI | Xiaomi HyperOS 3 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB |
| Video | MP4, MKV, AVI, WMV, WEBM, 3GP, ASF |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 12500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










