



Andis T-Outliner Trimmer
$64.95 • View Prices • By Andis
Andis T-Outliner Trimmer is a Trimmer from Andis. Compare prices, read reviews, and check specifications of Andis T-Outliner Trimmer.
- Like
- Comment
- Share
Andis T-Outliner Trimmer price in United States is $64.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Corded
- Blade: Carbon-Steel Blade
- Cordless
- Under Shower Usable
- Source: 120 V 60Hz, 5 W
- Beard & Hair Trimmer
- Use Time 1.4 hours
Andis T-Outliner Trimmer Specs
- Corded
- Blade: Carbon-Steel Blade
- Cordless
- Under Shower Usable
- Source: 120 V 60Hz, 5 W
- Beard & Hair Trimmer
- Use Time 1.4 hours
General
| Country of Origin | United States |
| Type | Corded |
| Model Name | T-Outliner |
| Brand | Andis |
Device Details
| Under Shower Use | Yes |
| Trimmer Type | Beard & Hair Trimmer |
| Blade Type | Carbon-Steel Blade |
| Cordless | Yes |
| Swivel Cord | No |
| Indicators | LED |
Features
| Additional Features | Brushless motor 7,200 SPM, Magnetic motor |
Battery & Power
| Power Consumption | 5 W |
| Power Supply | 120 V 60Hz |
| Use Time | 1.4 hours |
Extra
| Sales Package | Trimmer, Attachment Combs, Blade Guard, Blade Oil |
Design and Body
| Dimensions | 44.45 x 139.7 x 41.4 mm |
| Weight | 411.07 g |
| Material | Stainless Steel |
Andis T-Outliner Trimmer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Andis T-Outliner Trimmer Price History
You can check the price history of Andis T-Outliner Trimmer below. The current price is $64.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















