


Kemei KM-2242 Hair Clipper
$56.54 • Out Of Stock • By Kemei
Kemei KM-2242 Hair Clipper is a Trimmer from Kemei. Compare prices, read reviews, and check specifications of Kemei KM-2242 Hair Clipper.
- Like
- Comment
- Share
This Trimmer is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$56.54
Search
Kemei KM-2242 Hair Clipper price in United States is $56.54. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Cordless
- Blade: Steel
- Cordless
- Under Shower Usable
- Source: AC, Power Adapter
- Hair, Mustache and Beard
- Use Time 4.5 hours
- Powder Metallurgy
OUT OF STOCK
Kemei KM-2242 Hair Clipper Specs
- Cordless
- Blade: Steel
- Cordless
- Under Shower Usable
- Source: AC, Power Adapter
- Hair, Mustache and Beard
- Use Time 4.5 hours
- Powder Metallurgy
General
| Type | Cordless |
| Model | KM-2242 |
| Brand | Kemei |
Device Details
| Under Shower Use | Yes |
| Trimmer Type | Hair, Mustache and Beard |
| Blade Type | Steel |
| Cordless | Yes |
| Coating | Powder Metallurgy |
| Plate Size | 0.5- 10 mm |
| Indicators | LCD |
Features
| Additional Features | Taper Lever, 9000 RPM High-Speed Brushless Motor |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable |
| Battery Size | 2000 mAh |
| Power Source | AC |
| Power Supply | Power Adapter |
| Charging Time | 3.5 hours |
| Use Time | 4.5 hours |
Extra
| Sales Package | 1 U Clipper, User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 45 x 170 x 30 mm |
| Weight | 360 g |
Kemei KM-2242 Hair Clipper Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













