

Panasonic ER-GB40 Trimmer
$79.95 • View Prices • By Panasonic
Panasonic ER-GB40 Trimmer is a Trimmer from Panasonic. Compare prices, read reviews, and check specifications of Panasonic ER-GB40 Trimmer.
- Like
- Comment
- Share
Panasonic ER-GB40 Trimmer price in United States is $79.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Corded
- Under Shower Usable
- Source: AC, 100-240 V
- Mustache and Beard
- 1- 10 mm
Panasonic ER-GB40 Trimmer Specs
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Corded
- Under Shower Usable
- Source: AC, 100-240 V
- Mustache and Beard
- 1- 10 mm
General
| Country of Origin | China |
| Type | Cordless |
| Model | ER-GB40 |
| Brand | Panasonic |
Device Details
| Under Shower Use | Yes |
| Trimmer Type | Mustache and Beard |
| Blade Type | Stainless Steel |
| Corded | Yes |
| Cordless | Yes |
| Plate Size | 1- 10 mm |
| Indicators | LED |
Features
| Additional Features | 9800 cuts per minute, 19 precision length settings |
Battery & Power
| Battery Size | Rechargeable |
| Power Source | AC |
| Power Supply | 100-240 V |
Extra
| Sales Package | 1 U Trimmer, User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 140 x 46 mm |
| Weight | 150.2 g |
Panasonic ER-GB40 Trimmer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Panasonic ER-GB40 Trimmer Price History
You can check the price history of Panasonic ER-GB40 Trimmer below. The current price is $79.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













