



Philips BT3206/14 Trimmer
$48.44 • View Prices • By Philips
Philips BT3206/14 Trimmer is a Trimmer from Philips. Compare prices, read reviews, and check specifications of Philips BT3206/14 Trimmer.
- Like
- Comment
- Share
Philips BT3206/14 Trimmer price in United States is $48.44. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Source: USB-A, 100-240 V, 5 W
- Beard & Stubble
- Use Time 45 min
- 0.5 to 10 mm
Philips BT3206/14 Trimmer Specs
- Cordless
- Blade: Stainless Steel
- Cordless
- Source: USB-A, 100-240 V, 5 W
- Beard & Stubble
- Use Time 45 min
- 0.5 to 10 mm
General
| Type | Cordless |
| Model | BT3206/14 |
| Brand | Philips |
Device Details
| Under Shower Use | No |
| Trimmer Type | Beard & Stubble |
| Blade Type | Stainless Steel |
| Cordless | Yes |
| Swivel Cord | No |
| Plate Size | 0.5 to 10 mm |
| Indicators | LED |
Features
| Additional Features | Easily adjust length settings 10, Ergonomic Easy Grip |
Battery & Power
| Battery Type | Ni-MH |
| Power Source | USB-A |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Supply | 100-240 V |
| Charging Time | 1 hour |
| Use Time | 45 min |
Extra
| Sales Package | Trimmer, Charger, Manual |
Design and Body
| Material | Stainless Steel |
Philips BT3206/14 Trimmer Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Philips BT3206/14 Trimmer Price History
You can check the price history of Philips BT3206/14 Trimmer below. The current price is $48.44. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















