



Philips Multigroom 7-in-1 MG3721/65 Trimmer
$10.01 • View Prices • By Philips
Philips Multigroom 7-in-1 MG3721/65 Trimmer price in United States starts from $10.01.
- Share
$10.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Blade: Self-Sharpening Tempered Steel Blades
- Cordless
- Source: 100-240 V
- Use Time 1 hour
- 2 years
Philips Multigroom 7-in-1 MG3721/65 Trimmer Specs
- Blade: Self-Sharpening Tempered Steel Blades
- Cordless
- Source: 100-240 V
- Use Time 1 hour
- 2 years
General
| Country of Origin | Netherlands |
| Model Name | Multigroom |
| Model | MG3721/65 |
| Brand | Philips |
| Series | 3000 |
Device Details
| Blade Type | Self-Sharpening Tempered Steel Blades |
| Cordless | Yes |
Features
| Additional Features | 1 Nose & Ear Trimmer, Five Cutting Guards Of 1mm, 2mm, 3mm, 5mm, And 9mm, Rinseable Attachments, No Blade Oil Needed |
Battery & Power
| Battery Type | Ni-MH |
| Power Supply | 100-240 V |
| Charging Time | 16 hours |
| Use Time | 1 hour |
Extra
| Sales Package | Trimmer, 7 Attachments, Cleaning Brush, Storage Pouch |
Design and Body
| Dimensions | 140 x 224 x 70 mm |
| Weight | 320 g |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Philips Multigroom 7-in-1 MG3721/65 Trimmer Price History
You can check the price history of Philips Multigroom 7-in-1 MG3721/65 Trimmer below. The current price is $949. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













