

VGR V-285 Hair Clipper
$49.49 • View Prices • By VGR
VGR V-285 Hair Clipper is a Trimmer from VGR. Compare prices, read reviews, and check specifications of VGR V-285 Hair Clipper.
- Like
- Comment
- Share
VGR V-285 Hair Clipper price in United States is $49.49. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Corded/Cordless
- Ergonomic
- Ceramic blade
- Cordless
- Corded
- Source: USB Charging 5V 1A
- Hair Clipping, Beard & Moustache
- Use Time 3.33 hours
VGR V-285 Hair Clipper Specs
- Corded/Cordless
- Ergonomic
- Ceramic blade
- Cordless
- Corded
- Source: USB Charging 5V 1A
- Hair Clipping, Beard & Moustache
- Use Time 3.33 hours
General
| Type | Corded/Cordless |
| Model | V-285 |
| Brand | VGR |
| Design | Ergonomic |
Device Details
| Trimmer Type | Hair Clipping, Beard & Moustache |
| Blade Type | Ceramic blade |
| Corded | Yes |
| Cordless | Yes |
| Plate Size | 0.8 – 2 mm |
| Indicators | LED |
Features
| Additional Features | Cordless with Best in Class Operation Time, Precise & Sharp Clipper Blades with DLC Coating, Adjustable Hair Cutting Lengths, Dock Charging on a Sleek USB |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium Battery |
| Battery Size | 2200 mAh |
| Power Supply | USB Charging 5V 1A |
| Charging Time | 2.5 hours |
| Use Time | 3.33 hours |
Extra
| Sales Package | Trimmer, User Manual |
VGR V-285 Hair Clipper Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
VGR V-285 Hair Clipper Price History
You can check the price history of VGR V-285 Hair Clipper below. The current price is $49.49. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Trimmers
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













